Zdjecia | Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Józefa Nowaka

Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Józefa Nowaka, byłego proboszcza naszej Parafii (1987 – 2022), pod przewodnictwem ks. Biskupa Piotra Przyborka i koncelebrze księży z rocznika święceń kapłańskich ks. Józefa, były wikarych, kapłanów z dekanatu oraz przyjaciół. Wszystkich obecnym Bóg zapłać za obecność i wspólną modlitwę za zmarłego kapłana oraz wszelką pomoc i życzliwość. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym..Amen.
+ ks. Józef Nowak urodził się w Izbiskach, 11 lipca 1950 r., w rodzinie Stanisława i Marii zd. Kilian. Miał czworo rodzeństwa. Ochrzczony został 12 lipca 1950 r. w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Zgórsku. We wrześniu 1957 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej. A 21 maja 1961 r. przyjął sakrament bierzmowania w kościele parafialnym w Zgórsku. Następny etap edukacji podjął w Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu, które ukończył, zdając egzamin maturalny w 1968 roku. W czerwcu tego samego roku złożył dokumenty do Gdańskiego Seminarium Duchownego. Studia filozoficzno-teologiczne zakończył, uzyskując tytuł magistra teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, po obronie pracy magisterskiej pt. „Sens wyrzeczenia się w życiu chrześcijańskim wg Świętego Pawła”.
Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice Mariackiej w Gdańsku 25 maja 1974 r. z rąk bp. Kazimierza Kluza. Jako neoprezbiter został skierowany do parafii pw. św. Barbary w Gdańsku. 1 sierpnia 1976 r. został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdańsku-Chełmie. Od 2 marca 1978 r. do końca czerwca 1981 r. pełnił obowiązki wikariusza w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku-Jelitkowie. Następnie został ustanowiony wikariuszem (ponownie) w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdańsku-Chełmie. Z dniem 20 lipca 1987 r. został ustanowiony proboszczem w parafii pw. św. Floriana w Kolbudach. W czasie swojej posługi kapłańskiej został także mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Wejherowskiej, a w grudniu 2007 r. kapelanem Jego Świątobliwości. W latach 1991-2001 pełnił funkcję archidiecezjalnego duszpasterza rolników. Od roku 2001 był zaangażowany w duszpasterstwo Straży Pożarnej dla dekanatów wschodnich i południowych. Ponadto w latach 2006-2016 pełnił urząd dziekana dekanatu Kolbudy.
W styczniu 2022 r. ks. Józef złożył rezygnację z funkcji proboszcza parafii pw. św. Floriana w Kolbudach, którą pełnił blisko 35 lat. Zmarł 14 listopada 2023 r., w 50. roku kapłaństwa i 73. roku życia.
Parafia Św. Floriana w Kolbudach Ochotnicza Straż Pożarna Kolbudy ZKiW w Kolbudach Gmina Kolbudy Parafia NMP Lublewo Gdańskie