2021-04-16

Odpust Św. Floriana

Z okazji Święta Świętego Floriana, które przypada 4 maja, zapraszamy wszystkich Strażaków z OSP Kolbudy oraz z okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych, wszystkich Parafian i gości na Mszę Świętą Odpustową z okazji Św. Floriana 3 maja (w poniedziałek) o godzinie 16:30 w Wigilię obchodów Św. Floriana. Ze względu na pandemię i ograniczoną liczbę w kościele zachęcamy do uczestnictwa również za pośrednictwem Facebooka i na kanale Youtube Parafii Św. Floriana w Kolbudach.

Opust Parafialny:

Zarówno Katechizm Kościoła Katolickiego i Kodeks Prawa Kanonicznego, określając istotę odpustu, odwołują się do Konstytucji apostolskiej papieża Pawła VI o odpustach Indulgentiarum doctrina. Czytamy w niej m.in., że:

"Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca Chrystusa i świętych".

Kto może zyskać odpust i jakie są warunki?

Z treści kan. 994 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983r. wynika że:

* każdy wierny może uzyskać odpust;

* dany odpust może być ofiarowany dla siebie samego lub na sposób wstawiennictwa za zmarłych.

Uzyskanie odpustu zależy jednak od wypełnienia określonych warunków, albowiem nie wystarczy, aby wierny w dniu święta patronalnego parafii nawiedził kościół, odmówił wskazaną modlitwę i w ten sposób bez większego wysiłku i zaangażowania, uzyskał "automatycznie" odpust. Skuteczność odpustów zależy od wewnętrznej dyspozycji przyjmującego i wymaga wewnętrznej przemiany oczyszczającej. Darowanie kar doczesnych, jak w ogóle odpuszczenie grzechów nie może się dokonać bez zerwania z grzechem, bez pokutnego usposobienia. Przy uzyskaniu odpustów zupełnych muszą być spełnione następujące warunki:

* spowiedź sakramentalna

* Komunia eucharystyczna

* modlitwa według intencji Ojca świętego

* wyzbycie się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet lekkiego